Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu — konsekwencje prawne
Obowiązkiem każdego uczestnika ruchu drogowego jest zachowanie szczególnej ostrożności na drodze oraz bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę nie tylko siebie czy pasażerów, ale również innych kierujących pojazdami mechanicznym oraz pieszych. Jazda w stanie nietrzeźwości, a tym bardziej wypadek po alkoholu, to sytuacje niezwykle piętnowane, a sankcje dla sprawcy są dotkliwe. Jakie konsekwencje prawne ponosi kierujący pojazdem, który pod wpływem alkoholu spowodował wypadek drogowy? Sprawdź, co uwzględniają obowiązujące przepisy prawa w tym zakresie już teraz.
”Pod wpływem alkoholu” – określenia zgodnie z przepisami prawa
Wypadek pod wpływem alkoholu to swoiste uproszczenie, ponieważ w obowiązujących przepisach prawa dzieli się sytuację sprawcy wypadku, który spożywał alkohol na dwa określenia, a te zależą od wysokości jego stężenia. Tym samym wyróżnia się:
- stan po spożyciu alkoholu, kiedy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
- stan nietrzeźwości, kiedy stężenie alkoholu we krwi jest większe, niż 0,5 promila.
Uznanie stanu po spożyciu alkoholu bądź stanu nietrzeźwości ma ogromne znaczenie, uwzględniając odpowiedzialność karną sprawcy wypadku. Sama jazda pojazdem mechanicznym w tym pierwszym przypadku jest wykroczeniem, zaś w drugim jest przestępstwem.
Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?
Za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu grozi:
- Kara grzywny od 50 do 5000 złotych,
- 10 punktów karnych,
- pozbawienie wolności od 5 do 30 dni,
- zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi:
- kara finansowa od 5000 do 60 000 złotych,
- 15 punktów karnych,
- kara ograniczenia wolności do 2 lat,
- pozbawienie wolności od 5 do 30 dni,
- zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat.
Wypadek po alkoholu
Jeśli kierujący pojazdem, będący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek na drodze, musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Jeśli w wypadku nikt nie ucierpiał, czeka go:
- kara pozbawienia wolności do 4,5 roku,
- zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat,
- kara grzywny od 10 000 do 60 000 złotych.
Jeśli kierujący pojazdem, będący pod wpływem alkoholu spowodował wypadek na drodze, w którym odnotowano ofiarę śmiertelną albo uczestnik wypadku poniósł poważne obrażenia, kierowca zostanie surowo ukarany:
- karą pozbawienia wolności do lat 12,
- karą grzywny od 10 000 do 60 000 złotych,
- nawet dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.
W Grudniu 2023 roku w życie mają wejść przepisy, zgodnie z którymi pijanym kierowcom będzie grozić również konfiskata samochodu.
Jeśli prowadziłeś auto, będąc pod wpływem alkoholu, zostałeś skontrolowany przez patrol Policji lub co gorsza, spowodowałeś realne zagrożenie na drodze, czyli wypadek, najlepiej zgłoś się po pomoc do wyspecjalizowanych prawników, którzy będą Cię reprezentować w sprawie, uzyskując możliwie najkorzystniejszy wymiar kary. Pamiętaj, że musisz wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, ale z pomocą specjalistów kara może być jak najłagodniejsza, uwzględniając obowiązujące w Polsce przepisy prawa.
Poufność
i bezpieczeństwo
Wszystkie przesłane do nas informacje w postaci dokumentów, jak również wszelkie rozmowy i powierzane nam informacje są objęte tajemnicą adwokacką. Możesz czuć się całkowicie bezpiecznie i swobodnie.
Skontaktuj się ze mną
a na pewno znajdę
rozwiązanie Twojego problemu.
Kancelaria Adwokacka działa na terenie całego Kraju, a przez cały ten okres pomogła wielu osobom i podmiotom gospodarczym rozwiązując ich problemy prawne oraz zabezpieczając ich interesy.
Zadzwoń
+48 789 239 870
Wyślij e-mail
krzysztof.dadura@weblaw.pl
…lub