top of page

Pomoc prawna 24/7. Nie czekaj! Zadzwoń teraz:

978A3045-Edit.jpg

Nasza Kancelaria adwokacka może reprezentować Cię lub Twoich bliskich w sprawach karnych. Jeśli jechałeś po alkoholu, czy wiesz jakie są konsekwencje takiego zdarzenia?

Wszystko zależy od poziomu alkoholu we krwi, warunkuje to czy popełniony czyn będzie rozpatrywany jako wykroczenie, czy już jako przestępstwo. Jazda pod wpływem alkoholu jest karalna i zgodnie z art. 87 kodeksu wykroczeń grozi Ci zakaz prowadzenia pojazdów, czyli utrata prawa jazdy od 6 miesięcy do 3 lat, a także grzywna do 5000 zł lub areszt na 30 dni.

Jazda po alkoholu

Jakie są konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu w Polsce? Wyróżniane są dwa stany:

​stan nietrzeźwości - gdy zawartość alkoholu we krwi jest powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza);

stan po spożyciu alkoholu - gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
(0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).

Co Ci grozi za jazdę w stanie nietrzeźwości, czyli za przestępstwo?

podstawową karą jest kara pozbawienia wolności do 3 lat. Nie ma już kary grzywny ani ograniczenia wolności.

zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, aż do 15 lat.

15 punktów karnych

sankcja od 5000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej

Jeśli zawartość alkoholu wynosiła 0,75 mg/dm3 albo prowadziła do tej zawartości w wydychanym powietrzu  Sąd orzeka przepadek pojazdu mechaniczneho prowadzonego w czasie czynu, a jeśli nie był własnością kierowcy Sąd orzeka przepadek równowartości pojazdu.

Kierowcy recydywiści, którzy zostali ponownie złapani na jeździe pod wpływem alkoholu zapłacą karę w wysokości 10 tyś zł i grozi im kara więzienia nawet do 12 lat oraz ryzyko dożywotniej utraty prawa jazdy.

Co Ci grozi za jazdę po spożyciu alkoholu, czyli za wykroczenie?

zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat

kara aresztu od 5 do 30 dni albo grzywny w wysokości od 2500 zł do 30 000 zł

15 punktów karnych ;

Prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Sąd w zależności od oceny sytuacji ma możliwość dostosowywania poszczególnych elementów wyroku. Zawsze kierowca, który prowadzi w stanie nietrzeźwości, otrzymuje 15 punktów karnych. Poza tym jazda po alkoholu wiąże się z koniecznością zapłaty nawiązki w wysokości od 5 000 do 30 000 złotych płatną na rzecz Funduszu Sprawiedliwości (dawniej Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). W razie spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości nawiązka wynosi co najmniej 10 000 złotych. Poza nawiązką pijany kierowca musi zapłacić również grzywnę od 2 500 złotych do 30 000 złotych. Wysokość grzywny zależy od udokumentowanych dochodów kierowcy.

Jazda po alkoholu – co oznacza zatrzymanie uprawnień?

Zakaz prowadzenia pojazdów może być orzeczony na okres od pół roku do nawet 15 lat. Długość zakazu prowadzenia zależy od postawy skazanego czy jego sytuacji zawodowej (np. praca jako kierowca). Po upływie połowy czasu zakazu prowadzenia pojazdów możliwe jest skrócenie zakazu. Należy wystąpić wtedy z wnioskiem do sądu o zgodę na prowadzenie pojazdu z blokadą alkoholową. Uniemożliwia ona prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Jeżeli okres wykonywania zakazu był krótszy niż rok, nie jest konieczne zdawanie egzaminów na prawo jazdy.

Jeżeli pijany kierowca został zatrzymany w czasie wykonywania obowiązków służbowych (jako kierowca), to w przypadku zatrudnienia w ramach umowy o pracę możliwe jest zwolnienie. Przy czym nie jest wtedy wskazywana wina pracownika. Poza tym jazda po alkoholu na ogół znaczy, że starosta powinien również wysłać kierowcę na badania (psychologiczne, lekarskie) oraz kurs, który wskaże na zagrożenia wynikające z prowadzenia pojazdów pod wpływem środków odurzających i alkoholu.

W przypadku stwierdzenia jazdy po spożyciu alkoholu kary są nieznacznie niższe.

Jeżeli straciłeś prawo jazdy za jazdę po alkoholu, skontaktuj się naszą Kancelarią. Zadzwoń lub napisz do nas. Adwokat skontaktuje się najszybciej jak to możliwe i zacznie Cię bronić od pierwszego spotkania.

Najlepiej skontaktować się z prawnikiem od razu po zatrzymaniu przez drogówkę albo po jakiekolwiek czynności związanej z ukaraniem. Prawo do apelacji upływa po 14 dniach od wyroku. Zbyt krótki czas na współpracę z obrońcą utrudnia właściwą obronę. Dlatego ważna jest konsultacja z prawnikiem od początku.

Nawet jeżeli na wstępnym etapie klient nie skontaktował się z prawnikiem, to w niektórych przypadkach możliwa jest współpraca nad kasacją.

W czym pomoże adwokat w sprawach o prowadzenie pod wpływem alkoholu?

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której spożyłeś alkohol przed jazdą, zalecamy reprezentację prawną. Nasza kancelaria zapewni odpowiednią strategię obrony. Usługi prawnicze oferujemy na terenie całej Polski. Sama rozmowa telefoniczna z adwokatem nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. W każdej sytuacji związanej z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu pomoże adwokat. Jazda po alkoholu nie musi przekreślać przyszłości kierowcy.

Zapewniamy holistyczną analizę sytuacji i zdarzenia. Pozwala to czasami na warunkowe zawieszenie postępowania karnego lub, w przypadku wykroczenia, całkowite umorzenie kary na podstawie błędów proceduralnych albo wad dowodowych. Jednak obrona musi opierać się na argumentach prawnych. Innymi słowy, bardzo ważne jest przedstawienie precyzyjnych przesłanek. Wymagana do tego jest wiedza prawna i doświadczenie.

Adwokat zapewnia współpracę z ekspertami z dziedziny transportu, a także opieki zdrowotnej w celu zapewnienia niezależnych ekspertyz i poszukiwania możliwości obrony. Lata doświadczenia pozwala zapewnić Ci profesjonalną pomoc prawną w trakcie całego postępowania karnego.

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z naszą kancelarią w sprawach związanych z jazdą po alkoholu, przez cały czas będziesz wiedział, jakie kroki podejmujemy. Rozumiemy, że dla wielu istotny jest przejrzysty proces rozwiązywania problemów. Mimo to wszystko dzieje się przy minimalnym obciążeniu klienta i pełnej dyskrecji. Istotna jest dla nas przejrzystość dotycząca wynagrodzenia adwokata. Dlatego nasi klienci nigdy nie są zaskoczeni rachunkiem za nasze usługi.

Czy jazda po alkoholu może być źle zbadana?

Jeżeli masz wątpliwości dotyczące wyniku badania alkomatem, skontaktuj się od razu z nami. Należy mieć świadomość, że jazda po alkoholu musi być należycie udokumentowana. Alkomaty mają niewielki błąd pomiarowy (na ogół do 0,04 mg na litr wydychanego powietrza), ale w przypadku niewielkiego stężenia alkoholu mogą być istotne do klasyfikacji czynu.

Sądy często oceniają zachowanie kierowcy na miejscu kontroli, która stwierdziła jazdę po alkoholu. Ci, którzy współpracują z policją, mają większą szansę na niższy wyrok. Niemniej nikt nie ma obowiązku składania zeznań przeciwko sobie.

Zadzwoń lub napisz

Zadzwoń do nas jeśli masz jakieś pytania odnośnie usług naszej Kancelarii lub chcesz się umówić na spotkanie. 

Bezpieczeństwo

Wszystkie przesłane do nas informacje w postaci dokumentów, jak również wszelkie rozmowy i powierzane nam informacje są objęte klauzulą poufności. Możesz czuć się całkowicie bezpiecznie i swobodnie, każda Twoja sprawa jest objęta tajemnicą.

bottom of page